Klubben för jägare med spaniel

2007




Skarhult

0801 26

Domare:
Christina Ingvarsson & Andreas Wikström

 

 

Öppenklass (9 startande):


1:a

Roughshooters Abbot, ESS
hane, Jens Munk

(e. Brackendale Scott of Roughshooters   u. SFTCH
Sportsmans Lina)

3:a
Sheena´s Joy, ESS tik, Christer Jönsson

(e. Brackendale Scott of Roughshooters   u. SFTCH Sheena´s
Black Nose Dace)

CoM: Iliadens Swift, ESS
tik, Lars Magnusson

(SJ(j)CH Minväns Moppe   u. Iliadens Kula)



 

Från vänster: Lars Magnusson, Christer Jönsson, Jens Munk, Tina
Ingvarsson

& Andreas Wikström



JSK:s
MÄSTERSKAP 2007


Svenstorps Gods 071208-071209

Domare:
Mr Steve Wanstall & Mr Gordon Bowers,
England


Resultat Cockerspaniels:


1:a
GBFTCH Fenlord Rosy,
tik,
Mr Robin Laud,
England

(e. GBFTCH Larford Evan  
u.Fenlord Razzle)

2:a


Tragaron Elm af Vagnmakarens, tik, Hans-Erik Sjöblom

Förare: Christina Ingvarsson

(e. Norleigh Clune of Kingkott   u. FTCH Larford Elma)

3:a

Bob af Brookmoor, hane, Frank Storgaard,
Danmark

Förare: Flemming Lorentzen


(e. GBFTCH Jenoren Dougal  u. GBFTCH Mallowdale Olga)




 


4
:a
Lleffenis Vackra Vera, tik, Jane Hedvard

(e. SFTCH Sealpin Reckless   u. Creignant Llefenni)

 

Från vänster: Jane
Hedvard, Steve Wanstall, Tina Ingvarsson &

Gordon Bowers


Resultat A V Spaniels:

1:a

Chaser Gosforth Gail, tik, Camilla
Gärtner, Danmark

(e.GBFTCH Stedroc Sker   u. DKFTCH Craighaar Kate af
Chaser)

2:a Chaser Tyneside Tuppence
af Willow, tik, Morten Bögeskov Brok, Danmark

(e. GBFTCH Moonreed Flush   u. Rytex Reogh af Chaser)

3:a Floras Brunielle, tik,
Kaj Hjarl Petersen, Danmark

e. DKFTCH Clanicker Freewind af Brookmoor   u. SFTCH DKFTCH
Ryefield Alma)

4:a Havenside Megan, tik, Mr
B. Thornton, England

Förare: Mr Robin Laud, England

(e. Halaze Hickory of Edgegrove   u. Havenside Tilly)

CoM: Roughshooters
Abbey, tik, Christina Ingvarsson

(e. DKFTCH Drumagrove Bruce af Twinoaks   u. SFTCH
Sportsmans Lina)

CoM:
SJ(j)CH Minväns Moppe, hane, Ulf Westlund

(e. Sammart Lad   u. Jaktfalkens Dämba)

CoM: Sweepstake Peggy, tik,
Henrik Hansen, Danmark

(e. DKFTCH Haycooks Jet   u. Birdmasters Ann of Sweepstake)

CoM:

Sheena’s
Cherry,
tik, Anders Härstedt

(e. SFTCH DKFTCH Flowbow Yank of Brackendale  

u. SFTCH Sheena’s Blacknose Dace)

 


Jan Nilssons VP eller
Årets Rookie: Tommy Svensson

Årets Jaktspaniel:

SFTCH
Edgegrove Hail, ESS tik, Jörgen Andersson



Barsebäck
0
71124

Domare: Hans-Erik Sjöblom & Andreas Wikström

 

 

Vinnarklass (9 startande):


1:a
Catleylane Mia af Twinoaks,
ESS tik, Bjarne Harstung

(e. GBFTCH Nant-Y-Bawla Ricky   u. Catleylane Danja)




2:a
Towerbird Archer of Edgegrove, ESS hane, Jörgen
Andersson

(e. Sirbenfro Arrow   u. Towerbird Lily)




3:a Sheena’s

Cherry
,
ESS tik, Anders Härstedt

(e. SFTCH DKFTCH Flowbow Yank of Brackendale  

u. SFTCH Sheena’s Blacknose Dace)



4:a Flaggbergets
Jolly Roger, ESS tik, Olle Johannisson

(e. Twinoaks Toby   u. Birdmasters Emma)







CoM


Hellymoore Bish, ESS tik, Robert Hansson

(e. Twinoaks Toby   u.
Brackendale Ivy)

 

Från vänster: Bjarne
Harstung, Andreas Wikström, Robert Hansson,

Olle Johannisson, Jörgen Andersson, Hans-Erik Sjöblom & Anders Härstedt


Mellby Gård 07

11 09

Domare:

AV Spaniel: Mr William Megaughin, Irland och Hans-Erik Sjöblom

Cocker: Mr William Megaughin, Irland och Jörgen Andersson

 

Vinnarklass
A V spaniel (12 startande):

1:a
DKFTCH SFTCH Ryefield Alma, ESS
tik, Kaj Hjarl Petersen

(e. Drumagrove Bruce af Twinoaks   u. Wyndhill Fudge af
Ryefield)




2:a
Towerbird Archer of Edgegrove, ESS hane, Jörgen
Andersson

(e. Sirbenfro Arrow   u. Towerbird Lily)




3:a
Roughshooters
Abbey, ESS tik, Christina Ingvarsson

(e. DKFTCH Drumagrove Bruce af Twinoaks   u. SFTCH
Sportsmans Lina)






CoM


Roughshooters
Staropramen
, ESS tik,
Tommy Svensson



(
e. Brackendale Scott av Roughshooters   u. SFTCH
Sportsmans Lina)


Från vänster: William
Megaughin, Kaj Hjarl Petersen, Jörgen Andersson,

Christina Ingvarsson, Tommy Svensson & Hans-Erik Sjöblom


Vinnar
klass
Cockerspaniel (7 startande):


1:a
Tragaron Elm af Vagnmakarens, Cockertik, Hans-Erik Sjöblom

Förare: Christina Ingvarsson

(e. Norleigh Clune of Kingkott   u. FTCH Larford Elma)


Från vänster: William
Megaughin, Christina Ingvarsson &
Jörgen Andersson


 

Kjuge Gård


0
7107

Domare: Peter Ekholm & Niels Ekholm

 

Vinnarklass
A V spaniel (10 startande):

1:a
och därmed SFTCH

Edgegrove H
ail,
ESS tik, Jörgen Andersson

(e. Innislusky Monty   u. Edgegrove Elen of Badgercourt)




CoM

Edgegrove
Elate,
ESS
tik, Jörgen Andersson

(e. Castelpride Bracken   u. GBFTCH Ravensgrove Jessie of
Edgegrove)






CoM

SJ(j)CH Minväns Moppe, ESS hane, Ulf Westlund

(e. Sammart Lad   u. Jaktfalkens Dämba)

Gun’s Choice:
Edgegrove Hail,
ESS tik, Jörgen Andersson

 


Vinnar
klass
Cockerspaniel (6 startande):


1:a
Whauply Cappuccino, Cockerhane, Ulf Westlund

(e. GBFTCH Maesydderwen Soloman   u. Tragaron Elm)




2:a Tragaron Elm af Vagnmakarens, Cockertik, Hans-Erik Sjöblom

(e. Norleigh Clune of Kingkott   u. FTCH Larford Elma)


Från vänster: Peter
Ekholm, Niels Ekholm, Christina Ingvarsson

& Ulf Westlund



Näsbyholm
0
7101

Domare: Daniel Engmér &
Andreas Wikström


Vinnarklass (10
startande):

1:a
Edgegrove Hail,
ESS tik, Jörgen Andersson

(e. Innislusky Monty   u. Edgegrove Elen of Badgercourt)

Gun’s Choice:

Sheena’s Cherry, ESS tik, Anders Härstedt



Från vänster: Andreas
Wikström, Jörgen Andersson &


Daniel Engmér



Skabersjö
0
71020

Domare: Daniel Engmér &
Andreas Wikström

 

Vinnarklass (8
startande):

1:a


Whaupley Latte av Vagnmakarens, cockertik, Hans-Erik Sjöblom

(e. GBFTCH Maesydderwen Soloman   u. Tragaron Elm)





2:a Hellymoore Bish, ESS tik, Robert Hansson

(e. Twinoaks Toby   u.
Brackendale Ivy)


CoM
Sheena’s Delight, ESS tik, Edvard Foung



(
e. SFTCH DKFTCH Flowbog Yank of
Brackendale

u. SFTCH Sheena’s Blacknose Dace)

Gun’s Choice:

Sheena’s Delight, ESS tik, Edvard Foung



Från vänster: Robert
Hansson, Daniel Engmér, Hans-Erik Sjöblom,

Edvard Foung & Andreas Wikström



Söderäng
0
71013

Domare: Christina Ingvarsson & Hans-Erik Sjöblom

Öppenklass (8
startande):

1:a
Roughshooters
Staropramen
, ESS tik,
Tommy Svensson



(
e. Brackendale Scott av Roughshooters   u. SFTCH
Sportsmans Lina)



2:a Kenco Expresso av Ettermyrans, cockertik, Håkan Hansson

(e. GBFTCH Maesydderwen Scimitar   u. Llandovery Lass)



3:a
Bob af Brookmoor, cockerhane, Frank Storgaard

Förare: Flemming Lorentzen


(e. GBFTCH Jenoren Dougal  u. GBFTCH Mallowdale Olga)


Från vänster: Tina
Ingvarsson, Tommy Svensson, Håkan Hansson,

Flemming Lorentzen & Hans-Erik Sjöblom



Toppeladugård

0
70929

Domare: Christina Ingvarsson & Kjell Munksten

 

Öppenklass (14
startande):

1:a
Lisgarvagh Gold af Flora, ESS hane,
Kaj Hjarl Petersen



(
e. GBFTCH Stedroc Sker   u. Clonduff Falcon)



2:a Hellymoore Robb, ESS hane, Robert Hansson

(e. Twinoaks Toby   u. Brackendale Ivy)



3:a
Edgegrove Hail, ESS tik
, Jörgen Andersson

(e. Innislusky Monty   u. Edgegrove Elen of Badgercourt)

4:a Sheena´s Joy, ESS tik, Christer
Jönsson

(e. Brackendale Scott of Roughshooters   u. SFTCH Sheena´s
Black Nose Dace
)




CoM
Towerbird Archer of Edgegrove, ESS hane, Jörgen
Andersson

(e. Sirbenfro Arrow   u. Towerbird Lily)

Gun’s Choice:
Lisgarvagh Gold af Flora, ESS hane, Kaj Hjarl Petersen


Från vänster: Christer
Jönsson, Robert Hansson, Tina Ingvarsson,

Kaj Hjarl Petersen, Jörgen
Andersson & Kjell Munksten



Toppeladugård

0
70916

Domare: Jörgen Andersson & Andreas Wikström

 

Öppenklass (8
startande):

1:a
Hellymoore Bish, ESS tik, Robert Hansson



(e. Twinoaks Toby   u. Brackendale Ivy)



2:a Whaupley Latte av Vagnmakarens, cockertik, Hans-Erik Sjöblom

(e. GBFTCH Maesydderwen Soloman   u. Tragaron Elm)



3:a
Lleffenis Vackra Vera, cockertik, Jane Hedvard

(e. SFTCH Sealpin Reckless   u. Creignant Llefenni)

4:a Cippyn Cooper, ESS hane, Thomas
Andersson

(e. FTCH Nant-Y-Bwla Ricky   u. Cippyn Celyn)

Gun’s Choice:
Cippyn Cooper, ESS hane,
Thomas Andersson


Från vänster: Edvard Foung, Thomas Andersson, Robert Hansson,

Jörgen Andersson, Andreas Wikström, Jane Hedvard & Hans-Erik Sjöblom


Huvudsponsor
JSK Huvudsponsor 2011-2013
Guldsponsorer
Silversponsorer


JSK silversponsor Jakt- och Friluftsgården


JSK silversponsor hunden och Herdenr


JSK silversponsor Susegården


X-Range


JSK silversponsor Hansbo