Klubben för jägare med spaniel

2004

Skarhults Gods
050108

Domare: Frank Storgaard Madsen, DK & Jörgen Andersson

Öppenklass
A V spaniels (6 startande hundar)

Inga placerade

Gun’s
Choice
Sheena’s Cherry, ESS tik, Anders Härstedt

Öppenklass Cockerspaniels (8 startande
hundar)

1:a Llefenni Ginger, tik,
Lawson Vallery

2:a Roughshooters Amason, tik, Andreas Wikström

3:a Llefenni Aberdeen, tik, Jane Hedvard

CoM Meryl Jippi Jiggle and Giggle, tik, Maria Trogen

Från vänster: Maria Trogen,
Jane Hedvard, Jörgen Andersson, Lawson Vallery, Frank Storgaard, Andreas
Wikström och Anders Härstedt



JSK:s
MÄSTERSKAP 2004

Svenstorps Gods 041211-041212

Domare: Mr Peter Jones & Mr Dai Ormond, Wales


Resultat A V spaniels:

1:a och därmed SFTCH: Fågeljägarens Orre, ESS hane, Johan Grybäck

2:a Langebjerg Laika, ESS tik, Ole Madsen

3:a Minväns
My, ESS tik, Johan Persson

4:a Langebjerg Kreis, ESS hane, Georg Sand

CoM SFTCH
DKFTCH Flowbog Yank of Brackendale, ESS hane, Brackendale Scandinavia KB

CoM DKFTCH Brookmoor Rapper
Snowflake, ESS tik, Frank Storgaard Madsen

CoM Brackendale Tab, ESS
hane, Olle Johannisson

Gun’s Choice SFTCH Fågeljägarens Orre, Johan Grybäck.

Från vänster: Frank
Storgaard, Johan Persson, Johan Grybäck, Ole Madsen, Peter Jones, Dai Ormond
och Mike Wills

 

Resultat Cockerspaniels:

1:a och därmed SFTCH: Meryl Inch by Inch, hane, Andreas Wikström

2:a Creignant Llefenni, tik, Jane
Hedvard

3:a Odbjerg Joey, hane, Flemming Lorentzen

Gun’s
Choice:
Roughshooters Amber, tik, Jörgen Andersson

Från vänster: Peter
Jones, Jane Hedvard, Andreas Wikström, Flemming Lorentzen och Dai Ormond

Årets Jaktspaniel: SFTCH DKFTCH Langebjerg
Ella, ESS tik, Ole Madsen

Jan Nilssons
Vandringspris "Rookie of the Year":
Håkan Hansson

 


Vinnarklass

1:a Trätäljarens Sot, cockertik, Håkan Hansson


Från vänster: Anders
Härstedt, Johan Persson, Jan-Åke Wahldin, Olle Johannisson, Kjell Munksten
och Benny Larsen.

Vinnarklass
(11 startande hundar)

1:a SFTCH
DKFTCH Langebjerg Ella, ESS tik, Ole Madsen

2:a Roughshooters Amber, cockertik, Jörgen Andersson

3:a Langebjerg Laika, ESS tik, Ole Madsen

CoM Brackendale Tab, ESS hane, Olle Johannisson

Gun’s Choice Langebjerg Laika, ESS tik, Ole Madsen

Från vänster: Olle
Johannisson, Jörgen Andersson, Kjell Munksten, Benny Larsen och Ole Madsen.


Från vänster: Mike Smith,
Anders Härstedt, Ole Madsen och

Pelle Agorelius

 

Vinnarklass (9 startande
hundar)

1:a Langebjerg Ella, ESS tik, Ole
Madsen

2:a Meryl Inch by Inch, cockerhane, Andreas Wikström

3:a Trätäljarens Sot, cockertik, Håkan Hansson

Gun’s Choice Langebjerg Ella, ESS tik, Ole Madsen

DKFTCH Langebjerg Ella är härmed även SFTCH!

Från vänster: Mike Smith,
Håkan Hansson, Andreas Wikström, Pelle Agorelius och Ole Madsen


Barsebäcks Gods
040918

Domare: Ole Geert Dam, DK & Daniel Engmér

Öppenklass (17 startande
hundar):

A V Spaniels

1:a Brackendale Scott av Roughshooters, ESS hane, Christina
Ingvarsson

CoM Sheena´s Della, ESS tik, Rolf Lindgren

Gun’s Choice  Brackendale Scott av Roughshooters, ESS hane,
Christina Ingvarsson

Cocker Spaniels

1:a Maesydderwen Scud, hane, Jörgen Andersson

2:a Trätäljarens Sot, tik, Håkan Hansson

CoM Ginger, tik, Lawson Vallery

Gun’s Choice Ginger, tik, Lawson Vallery

Från vänster: Lawson Vallery, Christina Ingvarsson, Jörgen Andersson,
Daniel Engmér, Ole Geert Dam, Håkan Hansson


Huvudsponsor
JSK Huvudsponsor 2011-2013
Guldsponsorer
Silversponsorer

JSK silversponsor Jakt- och Friluftsgården

JSK silversponsor Susegården

X-Range

JSK silversponsor Hansbo